10 Saykedelik Yerli Albüm Kapağı

Severek dinlediğimiz şarkıların albüm kapaklarına hiç dikkat ettiniz mi? Sizin için 10 tane saykedelik albüm kapağını topladık.

İstikrarlı Hayal Hakikattir - Gaye Su Akyol

Her albümünde hedefi uzaya çıkmak olan Gaye Su Akyol, bu albümüyle dünyayı aştı ve popülerliğini neredeyse uzaya kadar taşıdı. Kendi evdeki malzemelerle hazırladığı uzaylı figürüyle pozunu evinin çatı katında çekti. 

https://open.spotify.com/track/0MktpCWGmJS96S5U9mGSLD

Maslak Halayı - Ayyuka

Funk, synth ve Anadolu ezgilerini harmanlayan grubun son albümü. İlk bakışta anımsayamamış olabilirsiniz ama grubun dediğine göre kapaktaki çizimler halı desenleri.

https://open.spotify.com/track/1Ch3Qg96f1CaAX0HXyMj7J

Disko Folk - Derdiyoklar İkİlİsİ

1979'da kurulmuş ‘Alamancı’ müzik grubu, Disko Folk albümü saykedelik müziğimizin kilometre taşlarındandır. Kimisi onları düğün müziği şövalyeleri olarak anıyor. Albüm kapağı da Avrupa dokunuşunu henüz Türkiye’de olmayan enstrümanlardan anlayabilirsiniz.

https://open.spotify.com/track/5bbwQa2yiYsZ2l55Gxd4hp?si=xuiThl36Qdawmo8W4ImCig

Gençlikle El Ele - Mustafa Özkent

Mustafa Özkent, nam-ı diğer Türk müziğinin Dr. Frankenstein’ı, 1973’te değeri o vakit fark edilmeyen bu albümü çıkardı.  2006’da Finders Keepers Record albümünü keşfedince dünya çapında popüler oldu. Özkent, doğaçlama hazırlanan maymunlu kolajın ABD’de bir müzik sitesi tarafından en iyi plak kapağı seçildiğini söylüyor.

https://open.spotify.com/track/0MPcXdhf91CFStqb3zsXY6?si=2ji2josES3Wkwy4y6HuUyw

Disco Türkü - Osman İşmen ve Orkestrası 

Kapaktaki illüstrasyon döneminin en orijinal işlerinden biri. Bir kadının hem türkücü hem de disco güzeli hali birleştirilmiş. Yine döneminde anlaşılmayıp şimdi funky DJ’lerin çaldığı eserlerden.

https://open.spotify.com/track/4gbX6tggCE56thzIWYtUJX

Ölü Gözüyle İzlenimler - Özdemir Erdoğan

1978 tarihli toplama Özdemir Erdoğan long play'inin kapağı sosyal mesaj veren cinsten. Dönemin sevilen albümlerinden… Ölüm konusunu eğlenceli sözlerle anlatan şarkıların yer aldığı plağı bulmak pek kolay değil. 

https://open.spotify.com/track/7FDNoRNymqCCZ5fRO3Vy25?si=wTfqOs9dRRafdMJ3HJkB2w

Krallar - Erkin Koray

1974’ye kaydedilen, hard rock ve saykedelik tınıları olan şarkıların yer aldığı 45’lik plak. Koray’ın dönemde pek rağbet görmeyen albümü şu sıralar popüler. Albüm sadece şarkılarıyla değil, kapak çizimiyle de bambaşka. FAntastik çizim Erkin Koray’a ait.

https://open.spotify.com/track/13LTrniyBIoCs859zvsXDj?si=DKBpogteSgCXuYwG1gSWQA

Psychebelly Dance Music - BaBa ZuLa

Grubun ilk albümü. Başarılarının altında müzikleri kadar, niyetlerini belli eden albüm kapağı fotoğrafı ve tasarımı da var. Gökben Şıkrak’ın çektiği fotoğrafta buram buram oryantal kokuyor. Karşınızda oryantal saykedelik.

https://open.spotify.com/track/1jXfIGyQ5yxRHVNMJK5dE0?si=klOw5v7iTMKR0IR6m7wkxQ

Tanrıların Arabaları - Moğollar

Saykedelik rock parçaların yer aldığı plağın kapağında popart çizgiler var.  Albüm kapaklarında müzisyenlerin kendi fotoğrafları yer alırken böylesine renkli çizimle dikkatleri çekmeyi başarmışlardı.

Kaplumbağaların Uykusuna Dek - Murat Kemaloğlu

Ülkemizin saykedelik rock türündeki albümlerin ilklerinden. O zamanlar bu kadar yükselen bir tür olacağı düşünülemezdi bile. Albüm kapağındaki karanlık tasvir de dinleyicinin alışık olmadığı türden. Çizim Ege Aydan’a ait.