Ustalardan Zeki Müren Hatıraları...

Zeki Müren’i, usta müzisyenlerin kendisiyle ilgili olan hatıralarıyla anıyoruz.

Şöhret olmasına, müzik aşkına kalbini verdiğini söyleyen Zeki Müren’in ölümünün 24’üncü yılı bugün. Hayatı boyunca kadar 500 besteye dokundu, 18 filmde rol aldı… ‘Sanat Güneşi’ unvanını sonuna kadar taşıdı. Kendisine sorulduğunda da “Zeki Müren olmaktan çok mutluyum, tekrar dünyaya gelsem Zeki Müren olmak isterdim” dedi. Elbette zorlukları da olmuş ki eklemiş, “Ama Zeki Müren olmak kolay olmadı, ayakta durmak ve bir noktada durmak zor efendim...” Müren hakkında birçok röportaj ve efsane var ancak bu sefer usta müzisyenlerin Müren’li hatıralarını arşivlerden bulduk...

Müzeyyen Senar

Müzeyyen Senar, 1951’de Radyo Haftası dergisi için Zeki Müren ile bir röportaj yapmıştı. O röportajda Senar şu sözleri yazmış:”“Zeki Müren’le beraber sesimizi tel plâğa verdik. Benzerliğe ben de şaşıp kalmıştım. Bir erkek sesi ile bir kadın sesi birbirine benzer mi? Oluyor işte… Zeki Müren’in musikî bilgisini de övmeden geçemeyeceğim. Bu yaşta bu kadar musikî bilgisine sahip olmak, bu sahadaki muvaffakiyetine bir delil teşkil edecektir. Zeki Müren, Boğaziçi Lisesi’ni geçen sene bitirmiştir. Bu yıl da üniversiteye devam edecektir. Zeki’nin bestekârlığı da dikkate şayandır.”

Selami Şahin

“O zamanlar cep telefonu yok, Zeki Müren evden aradı beni. ‘Selami’ciğim, eser istiyorum senden. Sen olmazsan albüm yapmam’ dedi. Hemen yanına gittim, bir şarkı okudum. Şarkıyı bitirdim bana dönüp ‘Selami’ciğim benim okumama gerek yok, sen gir oku. Zaten aynı benim gibi okuyorsun’ dedi. Zeki Müren 30 şarkımı okudu…”

Bülent Ersoy

“Nigar Uluerer’in doğum günüydü. Zeki Bey dudaklarını uzatınca ben de uzattım. Dudaklarımız kesinlikle birbirine değmedi, öpüşmedik. İkimizde profesyonel sanatçılarız. Sosyal ilişkilerde sevmek değil ama saygı duymak mecburiyetindeyiz. O gecede iki taraf birbirine saygı gösterdi. Normalda Zeki Bey’e dudaklarımı uzatmaya cüret edemem çünkü benim tarzım değildir. Zeki Bey ise öpüşmeyi çok sever. Zeki Bey’e duyduğum saygıdan ötürü dudaklarımı ona doğru uzattım. Kendimi çekemezdim. Zaten o öpücük his öpücüğü değil saygı öpücüğüydü. Sonuçta bu bir şov. Zeki Bey benim ustamdı ama birbirimizi sevmezdik. Buna rağmen öldüğünde morgda onu ilk ben gördüm ve yanaklarını öptüm. Buz gibiydi, gözünün rimelleri akmıştı. Yüzünü sevdim ve hakkımı helal ettim.”

Ajda Pekkan

Ajda Pekkan Müren'in 36’ncı yaş günündeki olanları anlatmıştı:  “O gün çok heyecanlanmıştık. Semiramis'le sabahtan hazırlık yaptık. Makyajımızı yapıp, giyinip, süslenip Zeki Müren'in Levent'teki evinin yolunu tuttuk. Tabii bizimle birlikte Neriman Köksal ve Perihan da geldiler. Pastalar, çaylar, danslar eşliğinde Zeki'nin 36'ncı yaşını kutladık. Çok güzel bir gündü. Ben Zeki'yi hiç o günkü kadar neşeli ve coşkulu görmemiştim. Keşke yaşasaydı, yine kutlasaydık.”