• ANA SAYFA
  • BLOG
  • Bir Sanatçı ve Hikayesi: 10 Maddede Gökhan Türkmen
Bir Sanatçı ve Hikayesi: 10 Maddede Gökhan Türkmen

Gelin 10 maddede Gökhan Türkmen’i tanıyalım.

Müzik kariyerinde 12'nci yılını dolduran Gökhan Türkmen, yeni albümü için çalışmalara devam ediyor. Her ay bir parça yayınlayan Türkmen'in müzik kariyeri çocuk yaşta eline aldığı gitarla ve bugün çok önemsediği YouTube ile değişiyor...

JJ - 1983'te İstanbul'da doğan Gökhan Türkmen 14 yaşında gitar çalmaya başladı. Sesi rengi kısa sürede dikkat çekti. Lisede okurken yerel mekanlarda sahne almaya başladı.

JJ - Türkmen aslında Endüstriyel Yönetim Bölümü mezunu. Ancak müzik tutkusunu onu farklı bir kariyer yoluna götürdü. Üniversite bittikten sonra şan eğitimi aldı.

JJ - Ağır adımlarla ilerlediği kariyerini hızlandıransa sözleri Serkan Söylemez'e ait olan Büyük İnsan şarkısını seslendirmesi oldu. En önemlisi de şarkının YouTube yüklenmesiydi. Şu ara aktif olarak içerik ürettiği YouTube kanalının tohumları da o zaman atıldı. Şarkı yayınlandığı dönem internetten ve televizyonda 5 milyonu aşkın görüntülenme aldı.

JJ - 2003'te dönemin dev telefon markasının müzik online yarışmasına katıldı. Yarışmada Keremcem ve Aykut Gürel'in desteğini kazandı. İyiden iyiye tanınırlığı arttı ve 2008'de tüm şarkıları hit olan albümü Büyük İnsan'ı çıkardı. Yan Sen ve Dön şarkıları bugün hâlâ çok dinleniyor.

JJ - Çalışmalarına hızla devam eden Türkmen'in kariyerinde kırdığı rekorsa En Baştan albümünün çıkış parçası olan Çatı Katı video klibinin izlenme sayısı oldu. Yayınlandığı dönemde 50 milyonu aşkın izlenme sayısı aldı.

JJ - Sosyal sorumluluk projelerine sıklıkla destek veren müzisyen, 2016'da Vay Halimize parçasını Tuz Gölü'nde çekerek çevre kirliliğine dikkat çekti. Aynı yıl turneden elde ettiği geliri Geleceğe Işık Tut projesine bağışladı. İnsanız Ayıbı Yok şarkısından elde edilen geliri Ege Orman Vakfı'na bağışladı.

JJ - Kısa süreli de olsa oyunculuk deneyimi var. Gökhan Türkmen İşler Güçler dizisinin final bölümünde tol aldı.

JJ - Bir caz festivalinde akustik performansıyla sahne alan Türkmen, 360 derecelik sahne kurulumuyla dikkat çekti. Yaptığı her sahnenin kendine has olması için özenle uğraştı.

JJ - Birkan Nasuhoğlu gibi genç isimlere destek oluyor. kendi plak ve organizasyon şirketi GTR Müzik ile müzik sektörüne katkıda bulunmaya çalışıyor.

JJ - Geçen yıl başlattığı her ay bir parça projesine devam ediyor. Şarkıları 2020 Eylül'de çıkaracağı albümde toplayacak. Türkmen en son Aşk parçasını yayınladı.